Covid-19

Infekční onemocnění, které se začalo šířit v prosinci 2019 z Wu-chanu v Číně a 11. února 2020 dostalo oficiální označení Covid-19. Koronavirus je společné označení pro čtyři rody virů. Alfakoronavirus, […]

Infekční onemocnění, které se začalo šířit v prosinci 2019 z Wu-chanu v Číně a 11. února 2020 dostalo oficiální označení Covid-19. Koronavirus je společné označení pro čtyři rody virů. Alfakoronavirus, betakoronavirus, gamakoronavirus a deltakoronavirus. Virus SARS-CoV-2, který je původcem nemoci Covid-19, patří mezi betakoronaviry, šíří se pomocí kapének a jeho inkubační doba je 2 až 14 dní. Rychleji se díky suššímu vzduchu a většímu dosahu kapének šíří v zimě.


Aktuálně

Karviná
+ Petrovice, Stonava a Dětmarovice
Ostrava Moravskoslezský kraj Česko Svět
64 tisíc
obyvatel
289 tisíc
obyvatel
1,2 milionu
obyvatel
10,5 milionů
obyvatel
7,7 miliardy
obyvatel

provedených testů

provedených testů

provedených testů
36 928 916
provedených testů

provedených testů
35 671
pozitivních testů
45 507
pozitivních testů
176 982
pozitivních testů
1 683 315
pozitivních testů
110 416 754
pozitivních testů
30
aktuálně nakažených
41
aktuálně nakažených
442
aktuálně nakažených

aktuálně nakažených

aktuálně nakažených
709
mrtvých
936
mrtvých
3 290
mrtvých
30 414
mrtvých
2 443 846
mrtvých

Wu-chan je hlavní město čínské provincie Chu-pej a zároveň nejlidnatější město ve střední Číně. Vzniklo v roce 1927 spojením třech měst. Nachází se na soutoku řek Jang-c‘-ťiang a Chan-ťiang. Na rozloze 8467,11 km2 žije 6,7 milionů obyvatel. Centrem vzdělanosti je Wuchanská univerzita s 53 tisíci studenty založená v roce 1893.


Příznaky Covid-19 Nachlazení Chřipka
Horečka Často Zřídka Často
Únava Občas Občas Často
Kašel Často Mírný Často
Kýchání Ne Často Ne
Bolest Občas Často Často
Rýma Zřídka Často Občas
Bolest v krku Občas Často Občas
Průjem Zřídka Ne Občas
Bolest hlavy Občas Zřídka Často
Zadýchávání Občas Ne Ne

Příznaky a prevence

Koronavirus má příznaky podobné chřipce a je tak těžké na první pohled rozeznat nakažení koronavirem nebo chřipkou. Nejprve se projeví horečka, únava a dušnost. Později se přidá suchý dráždivý kašel, bolest svalů a kloubů. V závažnějších případech může dojít k zápalu plic, selhání ledvin a následně ke smrti.

A i prevence před nakažením koronavirem je stejná jako prevence před nakažením chřipkou. Zpřísnění hygieny – mytí rukou, vyhýbání se osobám s respiračními potížemi, vyhýbání se koncentrovanému shromáždění osob a posilování imunitního systému pestrou stravou a pohybem v přírodě.


Testování

Nejspolehlivější PCR test je test na zjištění přítomnosti SARS-CoV-2 v těle. Provádí se výtěrem hlenu z nosohltanu a krku, ve kterém se hledá RNA shodná s RNA SARS-CoV-2. Výsledky jsou k dispozici do 48 hodin.

Rychlejší, avšak méně přesný, antigenní test je test na výskyt protilátek v těle. Protilátky organismus vytváří po kontaktu s virem. Ve vzorku z nosu se hledají protilátky proti SARS-CoV-2. Výsledky jsou k dispozici téměř okamžitě.


Karanténa

Držení osob podezřelých z nákazy koronavirem nebo osob vracejících se z rizikových oblastí v izolaci za účelem pozorování, zda se u nich neprojeví příznaky koronaviru, je stanovena na 14 dní. Tedy na nejdelší možnou inkubační dobu.


Léčba

Přímo na Covid-19 zatím neexistuje žádný lék.

Podávají se běžně dostupné léky. Několik pacientů se vyléčilo léky na AIDS v kombinaci s léky na chřipku. V Číně experimentují s favipiravirem. V Itálii s chlorochinem, remdesivirem a kombinací lopinaviru a ritonaviru. Favipiravir je účinný spíše v ranné fázy onemocnění a remdesivir už v České republice pomohl i muži ve velmi vážném stavu. Favipiravir je lék původně určený k léčbě RNA virů a remdesivir k léčbě eboly. Osvěčili se rovněž interferon beta, který zmírňuje průběh nemoci, a Isoprinosine, který se běžně používá na herpetické infekce, EB viry a cytomegaloviry. Osvědčila se plazma s protilátkami proti SARS-CoV-2 od vyléčených pacientů. Výsledky mají i experimenty s původně pro zvířata určeným ivermektinem. Účinný je i drahý bamlanivimab.

Riziko úmrtí je u člověka mladšího 40 let 0,2 %, u člověka staršího 60 let 3,6 % a u člověka staršího 80 let 15 %. Z toho vyplývá pravděpodobnost uzdravení u člověka mladšího 40 let 99,8 %, u člověka staršího 60 let 96,4 % a u člověka staršího 80 let 85 %.


Očkování

Od očkování se očekává rychlejší vytvoření si kolektivní imunity v populaci oproti vytvoření si kolektivní imunity přirozenou cestou – proděláním nemoci.

K očkování se používají mRNA, vektorové a proteinové vakcíny.

  • Comirnaty vyvinuta firmami Pfizer a BioNTech je dvoudávková mRNA vakcína.
  • Spikevax (mRNA-1273) vyvinuta firmou Moderna je dvoudávková mRNA vakcína.
  • Vaxzevria (AZD1222) vyvinuta firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou je dvoudávková vektorová vakcína.
  • Janssen vyvinuta firmou Johnson & Johnson je jednodávková vektorová vakcína.
  • Nuvaxovid (NVX-COV2373) vyvinuta firmou Novavax je dvoudávková proteinová vakcína.
  • Ruská vektorová vakcína Sputnik V, kterou jako první v Evropské unii začalo očkovat Maďarsko, od Gamalejova institutu.
  • Čínská vakcína BBIBP-CorV od firmy Sinopharm.
  • Čínská vakcína CoronaVac od firmy Sinovac.
  • Indická vakcína Covaxin od firmy Bharat Biotech.

Očkování nezaručuje doživotní imunitu. K udržení si imunity je potřeba očkování pravidelně opakovat. Viz například Izrael, jehož občané obdrželi během jednoho roku tři dávky vakcíny a připravují se na podání čtvrté.

Očkovaný člověk se může nakazit, může být přenašeč a může nakazit dalšího člověka.


Reprodukční číslo

Reprodukční číslo je v epidemiologii číslo vyjadřující předpokládaný počet osob, které jedna nakažená osoba může nakazit nemocí, ke které je populace náchylná, protože vůči ní nemá vytvořenou imunitu. Označuje se jako R0 a je-li R0 větší než 1, pak má nemoc potenciál se šířit. U Covidu-19 se R0 pohybuje v rozmezí 1,4 až 2,5.